«  Апрель 2021  »

Среда, 17.04.2024, 02:39

«Якби ширина колії у Європі і СРСР була б однаковою, шепетівського та підволочиського таборів могло б і не бути».

Олександр Зінченко. «Година папуги».

Шепетівський табір у спогадах польських військовополонених

81 рік тому, а саме 3 квітня 1940 року, розпочалася одна із найбільших польських трагедій ХХ століття під назвою «Катинський розстріл ... Читать дальше »

Просмотров: 147 | Дата: 03.04.2021

Історія заселення одного будинку

Працюючи з усною історією ми натрапили на цікавий спогад, який розповідає історію одного будинку в нашому місті. Цей спогад далекий від політики, але у ньому простежуються звичні для тих часів речі і методи тогочасної системи... А також в ньому і про людяність, якій завжди було місце, незважаючи ні на які обставини…

Спогади Підлипного Мико ... Читать дальше »

Просмотров: 139 | Дата: 03.04.2021

Барух Кінстлер (при народженні Барух Поґач).

Єврейська спільнота подарувала європейській і світовій культурі цілу плеяду талановитих митців. Один із яскравих представників іудейського музичного мистецтва др. пол. ХІХ – поч. ХХ століття був уродженцем Шепетівки (не дивно, що саме на українських землях народжуються геніальні вокалісти, навіть серед представників інших національносте ... Читать дальше »

Просмотров: 137 | Дата: 03.04.2021

Грунтковський Олег Леонідович - генерал-лейтенант, начальник Головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних сил України з квітня 2016 по березень 2020, з березня 2020 року - генерал запасу.

Народився у селі Купино. Закінчив Михайлюцьку середню школу. Навчався у Єйському вищому військовому авіаційному училищі льотчиків.

«…Мені подобалася авіація. ... Читать дальше »

Просмотров: 145 | Дата: 03.04.2021

Існує така наука гідроніміка, яка досліджує і вивчає

походження назв природних водоймищ : рік, озер, морів,

боліт, джерел тощо.

Гідроніми в Україні давні за походженням та становлять

найстаріший шар національної лексики, що розкриває

неповторні особливості нашої мови. Дослідники зазначають

вікову живучість гідронімів у часі, їх гранично-конкретну< ... Читать дальше »

Просмотров: 144 | Дата: 03.04.2021

Серед експонатів краєзнавчого відділу музею багато давнього посуду. Колись наші пращури не мали жодного кришталю, скла, технологій та подібних сучасних переваг. Все, що було необхідно людству, майстри робили виключно своїми руками. Не ставав винятком й посуд з глини.

На теренах нашого краю переважав ужитковий посуд з простим декоруванням або зовсім без нього. Найбільш поширеними були: г ... Читать дальше »

Просмотров: 127 | Дата: 03.04.2021

Серед еспонатів нашого краєзнавчого відділу є такий, що відразу

привертає увагу відвідувачів своєю дивною конструкцією.

Це пристрійдля виготовлення маци (XX ст.), який передала

до нашого музею Мельц Алла Семенівна у 1999 році. Що це

за пристрій, як і коли його використовували? Почнемо з історії

та традицій. Песах як найдавніше з єврейських релігійних свят ... Читать дальше »

Просмотров: 133 | Дата: 03.04.2021

...до міжвоєнної історії єврейської громади Шепетівки

Історія розвитку благодійності в Україні сягає своїм корінням ще давньоруського періоду. Відтоді опіка про бідних, утримання спеціальних будинків для нужденних, будівництво храмів і монастирів стало чи не найпершим обов’язком представників князівських династій і шляхетських родів на українських землях.

Сьогодні ж систем ... Читать дальше »

Просмотров: 132 | Дата: 03.04.2021

У фондах Музею пропаганди зберігається рідкісний середньовічний «лицарський» меч, який певною мірою є унікальним. Справа в тому, що таких мечів в Україні, крім цього, було знайдено всього два. Перший з них був знайдений у 1934 р. на березі річки Глушець, що в межах м. Луцьк. Інший був знайдений в 1980 році у місті Заліщики (Тернопільська область). Ще п'ять аналогічних зразків ме ... Читать дальше »

Просмотров: 131 | Дата: 03.04.2021

З часом все менше залишається безпосередніх свідків та учасників найбільш знакових подій ХХ ст., спогади яких становлять основний інтерес для істориків. Усні історії, історії соціальні і повсякденні, дозволяють вивчати минуле на основі персональних розповідей про пережите.

Спогади шепетівчанки Обозної (Лахай) Катерини Олексіївни 1920 р.н.:

«Народилася я в с. Ленківці 23 ли ... Читать дальше »

Просмотров: 139 | Дата: 03.04.2021

Блаженна Малґожата Луція Шевчик (пол. Małgorzata Szewczyk) – польська черниця, засновниця згромадження Дочки Страждальної Матері Божої (сестер-серафіток, жіночого католицького чернечого ордену).

Народилася в Шепетівці у 1828 році в католицькій сім’ї в родині орендаря цукровні князя Заславського. Дуже швидко ставши сиротою (тата і маму втратила у 7 і 9 років відповідно), Малґ ... Читать дальше »

Просмотров: 126 | Дата: 03.04.2021

Валентин Васильович Садовський, народився 1886 року в с. Пліщин Старокостянтинівського повіту Волинської губернії (нині Шепетівський р-н Хмельницької обл.) у родині священика.

Садовський був визначним українським державним, громадсько-політичним діячем (один із засновників Української Центральної Ради, перший генеральний секретар судових справ у Генеральному секретаріаті (1917 р.), перш ... Читать дальше »

Просмотров: 129 | Дата: 03.04.2021

Історія починається в родині. Пам’ять кожної людини є унікальною і містить у собі історичну пам’ять щодо подій минувшини, сповнена почуттів, переживань, відбиває сприйняття та ставлення до світу. Усна історія, як засіб отримання інформації про історичне минуле відомий давно. Як науковий напрям в історії, усний збір інформації почав інтенсивно розвиватися в другій половині ХХ столітт ... Читать дальше »

Просмотров: 136 | Дата: 03.04.2021