Музей М.Островського в м. Шепетівці      Літературно-меморіальний музей письменника Миколи Олексійовича Островського, автора відомого роману “Як гартувалася сталь” і роману “Народжені бурею”, відкрито 22 грудня 1946 р. в колишньому приміщенні краєзнавчого музею, який під час Великої Вітчизняної війни було знищено фашистами. Протягом всієї історії музею тричі проводилась реекспозиція до ювілеїв письменника: 1954, 1964, 1974 рр. Остання – 1979 р,- найсучасніша на ті часи, - в новозбудованому приміщенні, створеному за індивідуальним проектом зав. кафедрою Київського інженерно-будівельного інституту проф. М. О.Гусєва та архітектора Хмельницького інституту “Гіпроцивільпромбуд” В.М.Суслова. Художньо-монументальне оформлення здійснювали понад 80 художників-дизайнерів під керівництвом киян, лауреатів державних премій архітектора А.Ф.Ігнащенка та художника А.В.Гайдамаки. Музей побудовано поряд з пам’ятником М.Островському /1966 р., скульптор В.І.Зноба, архітектор І.Ланько/, утворюючи меморіальний комплекс.

У 1989 р. музей як унікальну архітектурну споруду включено до Міжнародного каталогу “Музеї світу”.

     Відвідувачів вражає неординарна експозиція, побудована на символах. Документи, особисті речі розміщено в кубах, які символізують тендер паровоза, встановленого на рейках вузькоколійки. На бокових стендах кубів – фотоколажі з пояснювальними текстами. Над кожним кубом – композиція з натурних експонатів, що відтворює той чи інший період історії нашої країни. Відвідувачі захоплюються тачанкою, оснащеною зброєю періоду громадянської війни, першим трактором “Універсалом” 1930 р. випуску. Експозиція розташована у двох великих залах: 1-й – “Біографія М.О.Островського”, 2-й – “Увічнення пам’яті письменника”. В другому залі представлені також витвори образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв людей корчагінської долі: художників - В.Коробкіна, який малював картини, тримаючи пензля пальцями ноги; Л.Михайлової, яка малювала, тримаючи олівець в зубах; Л.Лисайчук, у якої ампутовані руки, проте вона дуже гарно вишиває та ін. Екскурсії, виставки, тематичні вечори, лекції, інформаційні арени, “круглі столи”, конкурси дитячої та юнацької пісні “Ваш вихід, маестро!”, благодійні акції “Повір у себе” для дітей та молоді з обмеженими можливостями, науково-практичні конференції з питань вивчення біографії та творчості М.Островського – ось неповний перелік масових заходів, що проводив і проводить музей. Протягом 80-х років в музеї відбувалася церемонія вручення нагород лауреатам республіканської комсомольської премії ім. М.Островського У 1996 р. до складу музею ввійшов Шепетівський філіал обласного краєзнавчого музею, експозиція якого відтворює історію міста від ХVІ до ХХІ ст.ст.. Краєзнавчий відділ розташовується в тому ж приміщенні, що й до війни.

     Фонди музею нараховують близько 25 тис. музейних предметів. Серед них: видання творів М.Островського від першого /1932 р./ до останнього /2005 р./; документи, фотографії, особисті речі письменника та його родини; фотографії, документи та твори лауреатів республіканської комсомольської премії ім. М. Островського; ілюстрації до творів М.Островського відомих художників – А.Резніченка, О.Пахомова, Є.Кібрика, братів Ткачових, З.Толкачова, С.Адамовича, С.Бродського, М.Ляміна, Рудакових та ін.; 20-серійний телевізійний художній фільм “Як гартувалася сталь” виробництва китайських кіномитців /1999 р/; документи та фотографії з історії міста, предмети побуту та етнографії тощо.

     За весь час існування музей неодноразово нагороджувався грамотами, дипломами ЦК ВЛКСМ. ЦК ЛКСМУ, а у 1988 р. удостоєний республіканської комсомольської премії ім. М. Островського за організацію виховної роботи серед молоді.